“Suyun Hafızası İstanbul Tarihi Su Yolları” Mecidiyeköy Sanat'ta

“Suyun Hafızası İstanbul Tarihi Su Yolları” fotoğraf sergisi Mecidiyeköy Sanat'ta 12 Ocak'a kadar görülebilecek.

“Suyun Hafızası İstanbul Tarihi Su Yolları” Mecidiyeköy Sanat'ta
Paylaş
  • Linkedin
  • Pinterest
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Reddit
A- A+ Paylaş

Mecidiyeköy Sanat, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerinin senteziyle ortaya çıkmış bir su medeniyetinin unsuru olan tarihi su yapılarının fotoğraflarından oluşan “Suyun Hafızası İstanbul Tarihi Su Yolları” fotoğraf sergisini sanatseverlerle buluşuyor. İSKİ (İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi), İBB Miras ve İFSAK (İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği) işbirliği ile hazırlanan sergi,  12 Ocak 2024 tarihine kadar görülebilecek. 

Sergi, İSKİ ve İFSAK işbirliğiyle 2019’da başlatılan projenin hedeflerinden biri olarak gerçekleştiriliyor. Proje sürecinde, tarihi su yollarınınen nadide eserleri olan kemerler, bentler, galeriler, teraziler, maksemler, çökeltme havuzları, sarnıçlar ve çeşmeler İFSAK amatör sanatçıları tarafından fotoğraflandı. Fotoğrafçıların dört yıl ve dört mevsim boyunca çektiği 10.000’e yakın fotoğraf arasından seçilen 3450 fotoğraf proje kapsamına dâhil edildi. İstanbul’daki tarihi su yapılarına ait fotoğrafların yer aldığı proje, İSKİ’nin bakım ve restorasyonlarını özenle gerçekleştirdiği yapıların tanınırlığını artırmanın yanında, suyla sanat arasındaki bağları güçlendirmeyi de amaçlıyor. Serginin yanı sıra bir fotoğraf kitabının basımını da içeren proje, ilerleyen dönemde İstanbul’da suyun tarihine ışık tutacak “Suyun Hafızası” başlığıyla düzenlenecekfarklı etkinliklerin de öncüsü niteliğinde... 

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.