Zülfü Livaneli'nin Gazze şiiri yürekleri dağladı! "Mohsen’in Son Nefesi"

Zülfü Livaneli'nin Gazze şiiri yürekleri dağladı!
Paylaş
  • Linkedin
  • Pinterest
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Reddit
A- A+ Paylaş

Ünlü sanatçı Zülfü Livaneli, İsrail'in Gazze'ye düzenlediği ve sivilleri hedef aldığı saldırılarda hayatını kaybeden çocuklar için yürek dağlayan bir şiir kaleme aldı. Livaneli o şiiri sosyal medya hesabından paylaştı.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), İsrail'in Gazze'ye düzenlediği bombardımanlarda yaşamını yitiren çocukların sayısının artarak devam ettiğini belirtti. UNICEF, son raporunda, bu acı verici olayların çocukların yaşam hakkına yönelik ciddi ihlaller olduğunu vurgulayarak, hayatını kaybeden çocukların sayısını "dehşet verici" olarak nitelendirdi. UNICEF'in açıklamasında, Gazze'deki saldırıların sivilleri hedef aldığı ve bu saldırıların çocukların hayatını kaybetmesinin trajik bir boyut taşıdığı ifade edildi. Raporda, bombardımanların Gazze'de yaşayan çocukların sağlığı, güvenliği ve genel refahını derinden etkilediği belirtilerek, acil insani yardım çağrısı yapıldı.

Ünlü sanatçı Zülfü Livaneli ise bu insanlık dramına duyarsız kalamayarak, Gazze için yürek dağlayan bir şiir kaleme aldı. Livaneli'nin şiiri, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına ve çocukların yaşadığı acılara dikkat çekiyor. Sanatçının duygusal ve güçlü diliyle kaleme aldığı şiir, olayın vahametini anlamak ve dünya kamuoyunu harekete geçirmek adına önemli bir çağrı niteliği taşıyor.

Livaneli'nin şiiri binlerce beğeni aldı.

İşte o şiir:

Mohsen’in Son Nefesi

Duydunuz mu bilmem
Şu anda
tam şu anda
Bir Gazze sokağında
Son nefesimi verdim ben.
Umurunuzda mı
Onu da bilmem
Ama
Bir dakika önce ayaktaydım
Şimdi paramparça
yerdeyim ben
Geçen hafta amcam
Dün annem,
Bugün kardeşim ve ben
Üstelik
Niye öldüğümüzü bile bilmeden
Tik tak
Tik tak
Tik
Ve çekildi tetik
Şu anda şu saniyede
Bir ölüyüm artık ben
Gazze’nin bir sokağında
Oyun oynarken
Ruhsuz bir sayıya dönüşen
Haberlere
yirmi bin küsur
diye geçen
İşte o küsurum
ben
Said’in kardeşi, Hasna’nın oğlu
Mohsen
Ey analar ey babalar
Hayır duanızı eksik etmeyin
Üstümüzden 

#ZülfüLivaneli

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.