Yönetmen Mehmet Birkiye İstanbul Tiyatro Festivali'nin yeni küratörü oldu

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen İstanbul Tiyatro Festivali, 2024 ve 2025 yıllarında, yönetmen, oyuncu ve akademisyen Mehmet Birkiye’nin küratörlüğünde gerçekleştirilecek.

Yönetmen Mehmet Birkiye İstanbul Tiyatro Festivali'nin yeni küratörü oldu
Paylaş
  • Linkedin
  • Pinterest
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Reddit
A- A+ Paylaş


İstanbul Tiyatro Festivali’nin 2024 ve 2025’te düzenlenecek 28. ve 29. edisyonlarının küratörü, yönetmen, oyuncu ve akademisyen Prof. Dr. Mehmet Birkiye olarak belirlendi. Köklü Kent Oyuncuları geleneğinin önemli temsilcilerinden biri olan, kariyeri boyunca birçok oyunun yönetmenliğini üstlenen, hem İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda hem de kuruculuğunu üstlendiği İstanbul Aydın Üniversitesi Drama ve Oyunculuk Bölümü’nde akademik alana önemli katkılar sunan Birkiye, iki yıl süreyle İstanbul Tiyatro Festivali’nin küratörlüğünü üstlenecek.

Mehmet Birkiye, yeni göreviyle ilgili “İstanbul Tiyatro Festivali dünya tiyatrosuna açılan bir kapıdır. Birçok tiyatrocu bu kapıdan geçerek dünya tiyatrosuyla tanıştı. En azından kendim için bunu rahatlıkla söyleyebilirim. Şimdi bu kapıyı açık tutmakta benim de katkımın olacağını düşünmek, heyecan verici bir sorumluluk. Umarım tiyatrocularımızı ve seyircilerimizi bu kapıdan geçirerek dünya tiyatrosunun güzellikleriyle buluşturabiliriz,” dedi.

Mehmet Birkiye’nin küratörlüğünde hazırlanacak dopdolu programıyla 28. İstanbul Tiyatro Festivali, Aygaz, Entek, Opet, Tüpraş sponsorluğunda Ekim-Kasım 2024’te sanatseverlerle buluşacak. 

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen İstanbul Tiyatro Festivali, 2022 yılında programını yeni bir yapıyla şekillendirmiş ve bu yıldan itibaren festival programının, sahne sanatları alanından bir küratör eşliğinde gerçekleştirilmesine karar verilmişti. İstanbul Tiyatro Festivali’nin ilk küratörü Işıl Kasapoğlu olmuş; 2022 ve 2023 yıllarında Kasapoğlu’nun küratörlük görevini üstlendiği 26. ve 27. İstanbul Tiyatro Festivali, festival için tasarlanan özel projeleri, özgün metinleri ve farklı yaklaşımlar sunan birçok yeni yapımı izleyicilerle buluşturmuştu.

Mehmet Birkiye hakkında

Mehmet Birkiye, 1986’dan 2011’e kadar İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda sahne hocası olarak görev yaptı ve akademik kariyerini aynı üniversitede doçentlik ve profesörlükle sürdürdü. 1971’den 2011’e kadar, 40 yıl boyunca Kent Oyuncuları’nda hem oyuncu hem de yönetmen olarak görev yapan Birkiye, Kent Oyuncuları, Tiyatro Gerçek, İstanbul Devlet Tiyatrosu, Tiyatro Pangar, İBB Şehir Tiyatroları gibi ödenekli ve özel tiyatrolarda 30’a yakın oyun yönetti. Ayrıca, birçok oyunda Yıldız Kenter’in yönetmen yardımcısı olarak çalıştı. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’ndan ayrıldıktan sonra, 2008’de İstanbul Aydın Üniversitesi Drama ve Oyunculuk Bölümü’nü kurarak akademik alandaki etkisini sürdürmeye devam etti. Birkiye halen aynı üniversitede bölüm başkanlığı yapıyor, eş zamanlı oyunculuk ve yönetmenlik kariyerine devam ediyor. Oyunculuk kariyeri boyunca 40’a yakın tiyatro oyununda ve çeşitli sinema-TV projelerinde yer alan Birkiye, hem oyuncu hem de yönetmen olarak çok sayıda tiyatro ödülüne layık görüldü. Mehmet Birkiye, İstanbul Tiyatro Festivali'ne yakın zamanda, 2021'de Kocaeli Şehir Tiyatrosu'nda yönettiği Vişne Bahçesi ve 2022'de Tiyatro Gerçek yapımı III. Richard: Niçin Yaptım ile konuk oldu. 2023 Haziran’ında Budapeşte’de düzenlenen Tiyatro Olimpiyatları’na, İmre Madach projesi çerçevesinde, İstanbul Aydın Üniversitesi Drama ve Oyunculuk Bölümü’nde yönettiği bir çalışmayla katıldı.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.