Venedik'te turist gruplarına sınırlama

Venedik Belediye Meclisi, kitle turizmini durdurma ve şehri koruma için aldığı yeni önlemleri duyurdu. Haziran ayından itibaren uygulamaya koyulacak önlemler kapsamında turist gruplarına 25 kişi sınırlaması getirildi.

Venedik'te turist gruplarına sınırlama
Paylaş
  • Linkedin
  • Pinterest
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Reddit
A- A+ Paylaş

Kitlesel turizmin etkilerinin en ağır şekilde görüldüğü İtalya'nın Venedik şehrinde 1 Haziran 2024 itibariyle turist grupları 25 kişiyle sınırlı tutulacak. Ünlü kanal kentinde rehberli turist gruplarının megafon kullanımı da yasaklanacak. 

Venedik Belediye Meclisi'nden yapılan açıklamada alınan yeni önlemlerle tarihi kentte  “sürdürülebilir turizmi teşvik” etmek ve aynı zamanda “kent sakinlerinin korunmasını” amaçladığı belirtildi. Haziran ayında yürülüğe girecek yeni düzenlemelerle  Venedik’in tarihi kent merkezinin yanı sıra Murano, Burano ve Torcello adalarında 25 kişinin üzerinde turist gruplarının gezdirilmesine izin verilmeyecek. Kentte megafon gibi yüksek sesli rehberlik hizmetleri de “karmaşa ve rahatsızlığa” yol açtığı gerekçesiyle yasaklandı.

25 kişi limiti hali hazırda kentteki belediyeye ait müzelerde de uygulanıyor. Bu sayı, standart turist otobüslerinin kapasitesinin yaklaşık yarısına denk geliyor. Düzenlemelerle, Venedik sakinlerinin yaşam kalitesini artırmak amaçlanıyor.  

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.