Türk Dünyasının 'Umay Ana'larına İstanbul’da ödül yağmuru...

Türk Dünyasının 'Umay Ana'larına İstanbul’da ödül yağmuru...
Paylaş
  • Linkedin
  • Pinterest
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Reddit
A- A+ Paylaş

Umay Ana Türk Dünyası Kadınlar Birliği'nin verdiği 'Cumhuriyetin 100. Yılında Türk Dünyası’nın Umay Anaları Ödülleri' sahiplerini buldu. İstanbul'da düzenlenen törende Kırım Tatar Kadınlar Birliği Başkanı Safinar Cemileva Kırımlıoğlu'a takdim edilirken, gecede Neşe Sarısoy Karatay, Jamala, Azerin, Aspay Cebeci Sener, Neval Konuk Halaçoğlu, Zebuniso Kamalova gibi birçok isme ödül takdim edildi.

Umay Ana Türk Dünyası Kadınlar Birliği tarafından düzenlenen 'Cumhuriyetin 100. Yılında Türk Dünyası’nın Umay Anaları Ödül Töreni', 21 Aralık Perşembe günü İstanbul’da gerçekleştirildi. Altunizade Kültür Merkezinin dolup taştığı tören gecesine çok sayıda sivil toplum kuruluşları, siyaset, kültür, eğitim ve akademi çevresinden davetliler katıldı.

Törende konuşan Birlik Başkanı Prof. Dr. Muallâ Uydu Yücel, şunları söyledi:

“Umay Ana Türk Dünyası Kadınlar Birliği, 2021 yılında Türk dünyasındaki tüm kadınların sesi olmak üzere kuruldu. Biz bu etkinliğimizde bugüne kadar Türk dünyasında hizmet etmiş kadınlarımıza, Türk Dünyasının Umay Anaları adı altında ödül vermek istedik. İlkini düzenliyoruz, ama bundan sonraki yıllarda bu ödül gecemize devam edeceğiz.”

Uydu Yücel, programda emeği geçen başta kıymetli hocalar olmak üzere gençlik kollarına teşekkürlerini iletti. Birliğin Başkan Yardımcısı Aspay Cebeci Sener ise “Biz Türk kadınları önümüzdeki engelleri kaldıran Başbuğumuz Atatürkümüz sayesinde daha da şanslıyız; O, tüm Türk dünyasının başbuğu” diye konuştu.

Törende ilk ödül Kırım Tatarlarının millî lideri ve Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun eşi; Kırım Tatar Kadınlar Birliği Başkanı Safinar Cemileva Kırımlıoğlu’na takdim edildi. 

Gecede, ​​​​​​​Zehra Bilge Eray, Doç. Dr. Huraman Hülya Agamirza, Saadet Pınar Yıldırım, Vera Ertuğrul, Prof. Dr. Esmira Fuad, Tacigül Özgen Küntüz, Neşe Sarısoy Karatay, Mağfiret Kemal Yunusoğlu, Doç. Dr. Nermin Özcan Özer, Çağla Gül Yesevi, Azerin, Doç. Dr. Shurubu Kayhan, Doç. Dr. Neval Konuk Halaçoğlu, Nazlı Aspay Cebeci Sener, E. B. Kanıkey Güvenç Akçay, Öğretim​​​​​​​ Görevlisi Dr. Liaisan Şahin, Av. Deniz Musa Tütüncü, Nazgül Kenjetay, Zebuniso Kamalova, Jamala, Gülşad İbrahim, Ozoda İslomova, Zümrüt Kizireva Magomedzapirovna gibi isimlere ödül takdim edildi.

Gecede Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı’nın büyük emektarı Saadet Pınar Yıldırım'a da ödül verildi.

Gecede ödül alan Umayların sahn​​​​​​​eye çıkarken özgeçmişleri okunurken ve ödüllerini aldıkları sırada ise geldikleri coğrafyalara ait müzikleri de çalındı. Gecede ödül alan 'Umay Analar' ya​​​​​​​ptıkları konuşmalarda kendi hayat hikâyelerinden hareketle Türk dünyasının her coğrafyasında yaşayan kadınların ortak geçmişinin ve geleceğinin Umay Ana kültü altında birleştiğine vurgu yaptılar. ​​​​​​​

Gecede Tacigül Özgen Kuntuz, Umay Ana Türk Dünyası Kadınlar Birliği Başkanı Uydu Yücel'e bir tablo hediye etti. Bu ana TÜMATA grubu kurucusu Doç. Dr. Rahmi Oruç Güvenç'in kızı Kanıkey Güvenç Akçay'ın şarkılarıyla eşlik etmesi salonda renkli anlara sahne oldu.

'Bozkırın Umay Anaları' isimli ​​​​​​​bir video gösteriminin de yapıldığı törende, geceye katılamayan Sanatçı Azer​​​​​​​in ve Jamala ise gönderdikleri videolar ile konukları selamladı. Gecenin bir diğer özelliği de Umayların ödüllerini erkek davetlilerden alması oldu. Prof. Dr. İskender Öksüz’ün ödül takdim ederken “Ben, hep kadın kolları açan dernek ve partilere kızıyorum ama eğer siz erkek kolları açarsanız gönüllü çalışırım” sözleri geceye renk kattı.

Kaynak: Karar- Saliha Sultan

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.