Selçuk kardeşlerin Adana'daki evleri kültür sanatla anılacak!

Selçuk kardeşlerin Adana'daki evleri kültür sanatla anılacak!
Paylaş
  • Linkedin
  • Pinterest
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Reddit
A- A+ Paylaş

Aydınlanma bilgelerimiz İlhan Selçuk ve Turhan Selçuk’un, 1938-1942 arasında Adana’da yaşadığı evde restorasyon başladı. Ev, kentin kültür ve sanat mekânı olacak.

Cumhuriyet gazetesi başyazarı aydınlanma bilgesi İlhan Selçuk ve gazetenin çizeri Turhan Selçuk’un, 1938-1942 yılları arasında Adana’da yaşadığı ev, kentin yeni kültür ve sanat mekânı olacak. 20. yüzyıl başlarında yapılan ve Kayalıbağ Mahallesi’nde bulunan, bir süre önce yangında hasar gören yapı, Seyhan Belediyesi Koruma Uygulama ve Denetim Bürosu (KUDEB) tarafından yeniden yapılıyor.

‘ADANALI BİLİNİRİZ’

Cumhuriyet gazetesi yazarlarından ve Turhan Selçuk’un kızı Aslı Selçuk, restorasyonun devam ettiği evi ziyaret ederek “Çok heyecanlıyım. Babamın ve amcamın yaşamlarında olduğu gibi Adana da benim ikinci kentim oluverdi” dedi. Selçuk ailesinin Adana’da oturdukları gerçek evi bulduklarını ve onların anısına çeşitli kültürel sanatsal etkinliklerin düzenleneceği mekânın aslına uygun bir şekilde restorasyonun devam ettiğini belirten Selçuk, “‘Adanalı değiliz ama Adanalı biliniriz’ diyen Turhan ve İlhan Selçuk’un gençlik yıllarının ilk yaşam deneyimleri bu kentte oluştu. 1930’ların sonu 40’ların başı sanata, kültüre, yazına, karikatüre çok önem verilen zamanlardı. Babamla amcam, Adana Erkek Lisesi’nde birlikte okurlarken dedem Kasım Selçuk hem onların hem de Yaşar amcanın (Yaşar Kemal) askerlik hocası oldu. Turhan Selçuk’un ilk karikatürü 1941’de Adana’nın günlük siyasi gazetesi Türk Sözü’nde yayımlandı. Adana’da sonra İstanbul’a gelen Selçuk kardeşler, 5 Ocak 1956’da Dolmuş dergisini çıkardı. Adana’nın bağımsızlığını kazanma gününde dergiyi çıkarmaları bir rastlantı değildi” ifadelerini kullandı.

İlhan ve Turhan Selçuk kardeşleri yitirişimizin 11. yılında özlemle anıyoruz

KARİKATÜR VE EDEBİYAT…

KUDEB Müdürü Murat Ulaş, yapının Adana’nın turizm ve kültürüne katkı sağladığını söyledi. Yapının envanterlerin sergilenmesi, sanatçı ve öğrencilerin atölye çalışmaları yapması ve yaşayan bir kültür sanat evi olarak kullanılmasının amaçlandığını belirterek “Karikatür sanatı ve edebiyat özelinde birçok sanat etkinliğinin yapılacağı bir mekân olacak” dedi.

Bina içerisinde kütüphane, anı odası, sanat etkinliklerinin yapılacağı çalışma odaları, kapalı sergi alanları ve kafe olacak. İlhan ve Turhan Selçuk Kültür ve Sanat Evi, önümüzdeki aylarda hizmete girecek.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.