Sanatçı portreleriyle pandemiye görsel bir yolculuk

Türkiye’de pandemi dönemindeki sanat atmosferini farklı disiplinlerden sanatçıların portrelerini çekerek anlatan fotoğraf sanatçısı Ersin Şahin, fotoğraflarını “AFAZİ” isimli sergiyle izleyiciye sunuyor.

Sanatçı portreleriyle pandemiye görsel bir yolculuk
Paylaş
  • Linkedin
  • Pinterest
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Reddit
A- A+ Paylaş

Ersin Şahin, aralarında Buket Uzuner, Burhan Şeşen, Erkan Oğur, Sedat Girgin gibi 39 sanatçının portre fotoğraflarının yer aldığı projesini Project Kültür organizasyonuyla Saint-Michel Fransız Lisesi Jeanne D’arc Salonu’nda 13 Ocak Cumartesi günü sergilenmeye başlayacak. Sanatçının  ilk kişisel sergisi bir de kitap eşlik edecek. sergi 31 Ocak'a  kadar ziyaret edilebilir. 

Afazi, en basit haliyle “söz yitimi hastalığı” olarak tanımlanabilir. Hasta, konuşma veya konuşulanı anlama yeteneğini yavaşça kaybeder. Ersin Şahin de bu tanımlamadan yola çıkarak pandemi dönemini anlatmak ve döneme dair bir iz bırakmak adına salgının olumlu veya olumsuz şekilde etkilediği farklı disiplinlerdeki sanatçıları fotoğrafladı. 

Şahin, ilk kişisel sergisi hakkında şunları söyledi:

“Project Kültür’ün kurucusu Can Erol ile pandemi döneminin hikayesini hafızalarımızda tutmak adına 2021-2023 yılları arasında müzisyen, yazar, ressam, fotoğrafçı gibi farklı disiplinlerden olan 39 sanatçımızı fotoğrafladık. Amacımız pandemi döneminde en büyük sıkıntıyı çeken gruplardan biri olan sanatçılarımızın hem pandemi dönemini hem de Türkiye’de 2020’li yılların sanat atmosferini anlayarak döneme dair bir iz bırakmaktı. Objektif olmak gerekirse bu dönem tüm sanatçılar için aynı şekilde geçmedi; pandemide içinde dönen, kendini geliştiren, kendine yeni yollar açan sanatçı dostlarımız da muhakkak ki oldu ancak buna karşın resmi rakamlara göre intihar eden 103 müzisyen de oldu. Toplumun bu acı kayıpları yeteri kadar anlamadığını ve sanatçılarını yeteri kadar destekleyemediğini düşünüyorum. Böyle zamanlarda, yaşananları unutmamak adına en doğrusunun ileriye bir iz bırakmak olduğunu, fotoğrafın tam bu noktada çok güçlü bir araç olduğunu düşünüyorum,”dedi.

“Afazi” sergisinin kitabı da A4 Ofset Yayınevi etiketiyle raflarda yerini aldı. 

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.