Pera Film ve Altyazı'dan “Cinéma Vérité” Söyleşisi

Pera Film'in Altyazı Sinema Dergisi iş birliğiyle düzenlediği “Cinéma Vérité: Kameranın Hakikati" programı kapsamında 6 Ocak Cumartesi günü Güzel Mayıs film gösteriminin ardından, belgesel sinemacı ve akademisyen Can Candan’ın konuk olacağı bir söyleşi gerçekleşecek.

Pera Film ve Altyazı'dan “Cinéma Vérité” Söyleşisi
Paylaş
  • Linkedin
  • Pinterest
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Reddit
A- A+ Paylaş

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi Film ve Video Programları (Pera Film)’in Altyazı Sinema Dergisi iş birliğiyle düzenlediği “Cinéma Vérité: Kameranın Hakikati” seçkisi sinemaseverlerle buluşmaya devam ediyor. ABD, Fransa, Kanada, Meksika ve Şili’den “Cinéma Vérité” örneklerini bir araya getiren program kapsamında 6 Ocak Cumartesi günü Güzel Mayıs gösteriminin ardından, belgesel sinemacı ve akademisyen Can Candan’ın konuk olacağı bir söyleşi gerçekleşecek. Seçkinin küratörü Aslı Ildır moderatörlüğündeki söyleşide, 1960’ların başında Fransa’da ortaya çıkan “Cinéma Vérité” (Sinema Gerçek) akımı ile Kuzey Amerika merkezli “Direct Cinema” (Dolaysız Sinema) arasındaki farklar, tarihsel ve kuramsal açıdan tartışmaya açılacak.

Paris sokaklarının nabzını tutan belgesel

Cezayir Savaşı’ndan kısa bir süre sonra 1962 baharında Paris sokaklarında çekilen Güzel Mayıs, kent sakinleriyle yapılan bir dizi sokak röportajından oluşuyor. DOK Leipzig ve Venedik Film Festivali’nden ödüllerle ayrılan belgesel, insanların dönemin sosyal ve siyasi meselelerine karşı tutumunu mercek altına alıyor. Yönetmenliğini Chris Marker ve Pierre Lhomme’un üstlendiği Güzel Mayıs, Fransız sinemasının güçlü isimleri Yves Montand, Simone Signoret ve Jean-Luc Godard’ı bir araya getiriyor.

“Cinéma Vérité: Kameranın Hakikati” film programı 10 Ocak’a kadar Pera Müzesi Oditoryumu’nda devam edecek.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.