Mine Kırıkkanat'ın açtığı 'intihal davası' sonuçlandı! Elif Şafak'ın 'Bit Palas' romanı çalıntı çıktı!

Mine Kırıkkanat'ın açtığı 'intihal davası' sonuçlandı! Elif Şafak'ın 'Bit Palas' romanı çalıntı çıktı!
Paylaş
  • Linkedin
  • Pinterest
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Reddit
A- A+ Paylaş

Cumhuriyet köşe yazarı Mine Kırıkkanat, yazar Elif Şafak'a 20 yıl önce yayımladığı 'Bit Palas' romanında, kendi romanı 'Sinek Sarayı'ndan 'intihal' yaptığı gerekçesiyle tazminat davası açtı.  Mahkeme, Elif Şafak'ın ve kitabı basan Doğan Yayınları'nın Mine Kırıkkanat'a tazminat ödemesine hükmetti.

Gazeteci Mine Kırıkkanat, yazar Elif Şafak'a "Bit Palas" romanında, kendi romanı "Sinek Sarayı"ndan intihal yaptığı iddiasıyla açtığı davayı kazandı.

Karar istinaf süreci sonrası kesinleştiği takdirde, Elif Şafak’ın "Bit Palas" romanının yeni basımı yapılamayacak, piyasada olan baskıları toplatılacak.

Öte yandan mahkemenin gerekçeli kararı tirajı en yüksek 3 gazeteden birinde, ilan masrafı davalılardan alınmak üzere yayımlanacak.

Kırıkkanat açıklama yaptı 

Mine Kırıkkanat sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şöyle dedi:

"19 Ekim 2021 tarihinde Elif Şafak’a karşı açtığım intihal davası; lehime sonuçlanmış bulunmaktadır. Anadolu 1. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi, ilişikteki gerekçeli kararda ayrıntılı biçimde açıklandığı gibi Elif Şafak’ın “Bit Palas” romanının, “Sinek Sarayı” romanımdan intihal olduğuna hükmetmiştir. Hem Elif Şafak, hem Doğan Kitap’a karşı açtığım dava sürecinde adaleti tesis eden Mahkeme heyetine, iki kitap arasında titiz bir karşılaştırma yapan bilirkişi kuruluna; çok değerli hukukçu, müthiş avukatım Murat Teber ile sevgili kızım Av.Aleyna Yürek’e tüm varlığımla, kalbimle teşekkür ederim."

Karar istinaf süreci sonrası kesinleştiği takdirde, Elif Şafak’ın Bit Palas romanının yeni basımı yapılamayacak, piyasada olan baskıları toplatılacak ve mahkemenin gerekçeli kararı tirajı en yüksek 3 gazeteden birinde, ilan masrafı davalılardan alınmak üzere yayımlanacak.

Mahkeme: Kitap isminde dahi benzerlik

Mahkemenin gerekçeli kararında şu ifadeler yer alıyor:

"Elif Şafak’ın 2001’de ilk basımı yapılan Bit Palas kitap isminde dahi ilk basımı 1990’da yapılan Sinek Sarayı ile benzerliğinin olması, kitaptaki kurgulama, karakterler, mekân ve zaman birliği, olay örgüsüne bakıldığında esinlenmenin çok ötesinde Mine Kırıkkanat’ın Sinek Sarayı isimli kitabının adından ve içeriğinden fazlasıyla yararlandığı ve bu yararlanmanın intihal düzeyinde olduğu ve Mine Kırıkkanat’ın Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'ndan kaynaklı haklarının ihlal edildiği kabul edildi."

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.