Michael Jackson'ın yayınlanmamış kayıtlarının satışına mirasçılarından engel!

Michael Jackson'ın yayınlanmamış kayıtlarının satışına mirasçılarından engel!
Paylaş
  • Linkedin
  • Pinterest
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Reddit
A- A+ Paylaş

Michael Jackson'ın mirasçıları, şarkıcının "son derece nadir ve yayınlanmamış" kayıtlarının açık artırmaya çıkarılmasını engelledi. Miraçıların hukukçuları, kayıtların "tartışmasız bir şekilde çalındığını" iddia etti.

"Popun Kralı" olarak anılan Michael Jackson'ın mirasçıları, şarkıcının "son derece nadir" yayınlanmamış kayıtlarının satışını engelledi.

Geçen ay Gotta Have Rock and Roll adlı müzayede evi, Haziran 2009'da 50 yaşında ölen Jackson'ın 1994 yılında New York stüdyosu The Hit Factory'de kaydedildiği iddia edilen iki düzineden fazla kaydını açık artırmada satmayı planladığını duyurmuştu.

10 songs that made Michael Jackson the 'King of Pop'

Müzayede evi, her kaset için 4 bin dolara kadar fiyatlandırma beklerken, Jackson'ın mirasçıları adına hareket eden avukatlar, kayıtların "tartışmasız bir şekilde çalındığını" öne sürerek dava açacaklarını belirtti.

Avukat Jonathan Steinsapir'in 29 Kasım'da yazdığı ve Billboard dergisinde yayımlanan mektup, şirketin "bu kayıtları açık artırmaya çıkarma konusunda her türlü çabayı durdurmasını ve bundan vazgeçmesini", aynı zamanda kayıtları derhal iade etme talebini içeriyordu.

Mektupta şu ifade yer alıyordu:
"Michael Jackson da, plak şirketi Sony Music Entertainment da The Hit Factory'deki (veya başka herhangi bir yerdeki) kayıt seanslarının ana kasetlerini hiçbir zaman satmadı veya dağıtmadı. Bu kayıtlar tartışmasız şekilde çalındı ​​ya da başka bir şekilde izinsiz olarak alındı. Buna göre kayıtlar Jackson mirasçılarının malıdır."

"KAYITLARIN ÇOĞALTILMASI KESİNLİKLE YASAK"

Ancak müzayede evi "bu taleplere uymayacağı" yanıtını verdi. Yanıt mektubunda, "13 Aralık'ta New York Yüksek Mahkemesi'nde geçici bir uzaklaştırma kararı ve ihtiyati tedbir talebinde bulunmayı planladığımızı size bildirmek için yazıyoruz" denildi.

Ama mahkemeden müzayede evini sevindirecek karar çıkmadı, kayıtlar satıştan kaldırıldı. Kararda, aralarında "Oh Love", "New Jelly" ve "Doing What My Heart" başlıklarının olduğu kasetlerin çoğaltılmasının "kesinlikle yasak olduğu" belirtildi.

Michael Jackson, tüm zamanların en başarılı müzik sanatçılarından biri olarak tarihe geçti. "Billie Jean", "Beat It", "Thriller" gibi birçok hit şarkıya imza atan sanatçının dünya çapında 400 milyondan fazla albüm satışının olduğu tahmin ediliyor.  Aynı zamanda dünyanın en çok satan albümleri listesinde beş albümü ile listeye en çok girmiş ilk kişi. Jackson, şarkıları ve sahne performansları kadar yaptırdığı estetikler, giyim tarzı, ünlü dostları ve özel hayatıyla hep gündemde kaldı.

Kaynak: N-Life Kültür-Sanat

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.