Metrohan'da yeni sergi “Gülseren Südor: Zamanlar ve Katmanlar Arasında”

Metrohan “Gülseren Südor: Zamanlar ve Katmanlar Arasında” retrospektif sergisi ile İBB’nin Cumhuriyet’in öncü kadın ressamlarına odaklandığı seri sergilerin ikincisine ev sahipliği yapıyor. Gülseren Südor’un altmış yıllık sanat hayatında bireysel ve toplumsal tanıklıklarına dayanan sergi, 18 Şubat'a kadar görülebilecek.

Metrohan'da yeni sergi “Gülseren Südor: Zamanlar ve Katmanlar Arasında”
Paylaş
  • Linkedin
  • Pinterest
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Reddit
A- A+ Paylaş

Türk resim sanatının önemli kadın ressamlarından Gülseren Südor’un altmış yıllık sanat hayatında bireysel ve toplumsal tanıklıklarına dayanan “Gülseren Südor: Zamanlar ve Katmanlar Arasında”retrospektif sergisi, sanatçının kişisel ve özel koleksiyonlarda yer alan 170’e yakın eseri izleyiciye sunuluyor.  

Küratörlüğünü Telga Südor Mendi'nin üstlendiği sergi “1965-1970: Sanatta Yolunu Bulmak İçin Araştırma Dönemi, Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Öğrencilik Yılları ve Bireysel Tarihin İlk 25 Yılı”, “1970-1975: Bir Kadın, Bir Anne, Bir Sanatçı Olarak Kendini İtalya’da Aramak, Var Etmek”, “1975-1982: İtalya’dan Dönüş, Bireysel Katmanlardan Kadın Olmayı Soyup Çıkartmak ve Topluma Karşı Adeta Bir Manifesto Haline Getirmek”, “1982-1990: Varoluşun ve Kadınlığın Kutsanması, Yakın Tarihin Gölgesinde Bir Kendini Bulma Hikayesi”, “1990-2001: Sanattaki Yolunu Bulmuş, Olgunluğunun Başlangıcında Bir Sanatçı”, “2001-2015: Sanat Yolculuğunda İç ve Çekirdek Dünyaya Bakmak” ve “2015-2023: Sırça Kulede Yalınlaşma” başlıklı  7 tarihsel döneme ayrılıyor.

Altmış yıllık sanat hayatında Cumhuriyetin altmış yıllık gelişimine de tanıklık esen sanatçı,  zamanın getirdikleri ve bireysel katmanlarını işlemeye bugün de devam ediyor… Südor,  eserlerinde kadınlık, kadın olma ve dönüşen kadınlık rollerine üzerine düşünüyor ve üretiyor. Son dönemlerinde yağlı boyanın yanında esas tutkusu olan tarama eserlere ağırlık veren sanatçı, kendine özgü neredeyse tamamen metafiziğe dönen eserleriyle dikkat çekiyor.

Aile koleksiyonu başta olmak üzere özel koleksiyonlarda yer alan orijinal eserlerden oluşan kapsamlı bir seçki ile hazırlanan “Gülseren Südor: Zamanlar ve Katmanlar Arasında” retrospektif sergisi, 18 Şubat 2024 tarihine kadar  Tünel'deki Metrohan’da görülebilir. 

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.