Mert Diner’in Yeni Sergisi “Gözden Uzak” İMALAT-HANE'de Açılıyor

Mert Diner’in yeni sergisi “Gözden Uzak” (Out of Sight), 20 Ocak-6 Nisan 2024 tarihleri arasında İMALAT-HANE'de izleyiciyle buluşuyor.

Mert Diner’in Yeni Sergisi “Gözden Uzak” İMALAT-HANE'de Açılıyor
Paylaş
  • Linkedin
  • Pinterest
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Reddit
A- A+ Paylaş

Mert Diner’in “Gözden Uzak” başlığı altında bir araya gelen çalışmaları üzerini kapamak, örtmek meselesiyle ilgileniyor, bu çerçevede görünmeyenle ve boşlukla kurduğu ilişkinin zamansal evrimine ve yüzeydeki olasılıklarına odaklanıyor. Farklı başlangıç noktalarından hareketle kimi zaman şehrin duvarlarında üzeri örtülmüş izlerin kimi zaman da bireyin kendi hafızasında, belleğinde üzeri örtülenlerin izini sürmeye ve anlamaya çalışıyor. Görünenin ardındaki / görün(e)meyen ile ilgilenen sanatçı, boşluğa düşeni, bir anlık da olsa görünür hâle getirmeye çalışıyor.

Mert Diner, untitled.g4, 2016, acrylic, spray on canvas, 160 x 140 cm

Küratör - yazar Deniz Kirkali sergiyi şu ifadelerle kaleme alıyor: 

“İMALAT-HANE’nin giriş katında Mert Dinerin üç farklı seriye evrilmiş ve 2016-2022 yılları arasında farklı mekânlarda sergilenmiş işlerini görüyoruz. Girişteki duvarda bizi karşılayan çizimleri, bu üç seriye ek olarak pratiğinin anlayış olarak evrildiği güncel noktayı temsil ediyor. Mekânın içerisinde ilerledikçe, renk paletinin değişimini, üstünü kapatma başarısızlığının kabulünü, örten katmanların saydamlaştığını, altta kalan imgelerin kenarlardan ısrarla sızmaya devam ettiğini görüyoruz. 

Mert Diner, It is far away but seems close, 2022, Tuval üzerine akrilik, 110 × 100 cm

Mekânda bir tur atıp, girişteki duvara geri geldiğimizde Diner’in yavaş yavaş üstündeki yüklerden, altına saklandığı katmanlardan arındığını; resimlerinin arkasındaki kişisel tarihini açmak üzere görsel ipuçları veren çizimleriyle, yani pratiğinin en samimi ve cömert hâliyle izleyiciyi mekâna davet ettiğini görüyoruz.” 

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.