Gençler endişeli, korkulu ama aynı zamanda umutlu

Dijital sanatçıların hazırladığı ‘Sesleri Yansıtmak’ isimli bir animasyon filminde gençlere iklim değişikliği hakkında ne hissetleri soruldu. Gençler gezegenin geleceğiyle ilgili endişeli, korkulu ama aynı zamanda umutlu olduklarını anlattılar.

Gençler endişeli, korkulu ama  aynı zamanda umutlu
Paylaş
  • Linkedin
  • Pinterest
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Reddit
A- A+ Paylaş

Teknoloji markası Epson, Dünya İklim Değişikliği Konferansı (COP28) öncesinde gençlerin iklim değişikliği hakkında ne hissettiğini en çok tanımlayan kelimeleri ortaya çıkarmak için yetenekli dijital sanatçılarla iş birliği yaptı. 

Proje kapsamında genç nesillerin iklim değişikliğinin etkisi hakkında ne hissettiğini keşfetmek için 'Sesleri Yansıtmakk' başlıklı bir proje kapsamında gençlere gezegenin değişikliği ile ilgili bazı sorular yöneltildi. Verilen cevaplar gençlerin korku, kaygı ve umudun bir arada olduğu zıt ve şaşırtıcı bir karışım ortaya çıkardı.

Epson'un küresel başkanı Yasunori Ogawa anketle ilgili şöyle konuştu: "Daha sürdürülebilir bir gezegene nasıl ulaşacağımızı belirlemek için küresel liderler COP28'de bir araya gelirken, şimdi aldığımız kararlardan en çok etkilenecek olan gelecek nesillere odaklanmak istedik. Anketimiz umut, korku ve endişenin rahatsız edici bir birleşimini ortaya çıkardı.”

Dijital sanatçılar Katy Wang ve Gabriel Greenough ile ortaklık kurarak COP kuşağının seslerini görsel olarak etkileyici bir şekilde yansıtmayı amaçlayan orijinal bir dijital sanat eseri üretti.  21. yüzyılda insanlığın doğa ve çevreyle olan karmaşık ilişkisini ifade etmek için çeşitli teknikler kullanan yarattıkları hareketli animasyon projesi hakkında Katy Wangproje şunları söyledi:

"Epson'un COP kuşağı ile yürüttüğü araştırmada ilginç olan şey, umutlu ve korkulu hissetme konusunda neredeyse 50:50 oranında bölünmüş olmalarıdır. Pandemiden bu yana son birkaç yılda hepimizin yaşadığı anları ve kişisel düzeyde çevreye nasıl daha bağlı hale geldiğimizi düşünmemizi sağladı. İzleyicilere iklim eyleminin sadece korkudan değil, aynı zamanda doğaya duyulan gerçek minnettarlıktan da kaynaklanabileceğini hatırlatmak için animasyonumuzu doğal dünyanın güzelliği ve birbirine bağlılığı üzerine odakladık.”

*Projeye  https://www.epson.co.uk/sustainability-report adresiinden ulaşılabilir. 

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.