Füruzan'a Dünya Öykü Günü'nde veda edildi: 'Öykülerindeki unutulmaz kadınlar, kızlar, çocuklar hepsi birer Füruzan değil mi?'

Füruzan'a Dünya Öykü Günü'nde veda edildi: 'Öykülerindeki unutulmaz kadınlar, kızlar, çocuklar hepsi birer Füruzan değil mi?'
Paylaş
  • Linkedin
  • Pinterest
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Reddit
A- A+ Paylaş

Yazar Füruzan için 14 Şubat Dünya Öykü Günü'nde Beyoğlu'ndaki bağlı olduğu yayınevinde veda töreni düzenlendi: "Yalnız kitaplarında var olmak isterdi o. Zaten öykülerindeki unutulmaz kadınlar, kızlar, çocuklar hepsi birer Füruzan değil mi?"

İlk kitabı Parasız Yatılıyla 1972 Sait Faik Hikâye Armağanı'nı kazanan, Gecenin Öteki Yüzü, Kırkyedililer, Benim Sinemalarım kitaplarını Türk edebiyatına kazandıran, Türkçenin kraliçesi yazar Füruzan'a veda edildi.

91 yaşında hayatını kaybeden Füruzan için bugün 14 Şubat Dünya Öykü Günü'nde Beyoğlu'ndaki bağlı olduğu yayınevinde bir veda töreni düzenlendi. Düzenlenen törene yazarın kızı Aslı Selçuk, sanatçı dostları ve okurları katıldı.

Veda töreni, yazarın fotoğraflarının gösterimiyle başladı. Anma konuşmalarının ardından, yazara veda eden dostları gözyaşlarını tutamadı. Tören sonrası ünlü yazarın kızı Aslı Selçuk taziyeleri kabul etti.

"Tutkulu bir aşk yaşadılar"
Annesine vedasının ardından konuşan Aslı Selçuk, şöyle konuştu:

"Füruzan, hem dünya edebiyatının hem de Türk edebiyatının önemli yazarlarından bir tanesiydi. Bunu annem olduğu için söylemiyorum. Füruzan annem olmasının ötesinde ayrı bir değerdi. Ona hiçbir zaman klasik anne gözüyle bakmadım. Bambaşka bir kadındı. Böyle bir annenin kızı olmaktan onur duyuyorum ama bazen de zorlandım. Çünkü Füruzan annem, Turhan Selçuk babam, İlhan Selçuk amcamdı. Ben böyle bir ailenin kızıyım. Babam ve annem beni çok iyi yetiştirdi. Onlara çok şey borçluyum. Güzel bir beraberlikleri oldu, tutkulu bir aşk yaşadılar. Bana da gereken tüm sevgi ve ilgiyi gösterdiler" dedi.

"Hepsi birer Füruzan"
Gözyaşları eşliğinde anma konuşmasını gerçekleştiren editör Murat Yalçın ise, "Yalnız kitaplarında var olmak isterdi o. Özel hayata göz dikilmesini sevmezdi. Zaten öykülerindeki unutulmaz kadınlar, kızlar, çocuklar hepsi birer Füruzan değil mi? En çok tekrarladığı cümle, 'Ne diyorsun Murat?' cümlesiydi. Aynaya bakmak gibi sürekli bir ayna isterdi bunu diyerek. Son olarak 'İç Denizin İç Geçirişi' diye bir roman düşünüyordu. Maalesef yazamadık" diye konuştu.

Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedildi….

Çağdaş Türk edebiyatının önemli isimlerinden, yazar Füruzan, ailesinin ve sevenlerinin katıldığı cenaze töreninin ardından, Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedildi.

Cenazede açıklamalarda bulunan kızı Aslı Selçuk, "Annem, benim annem olmanın dışında, Türk ve dünya edebiyatının en çok sevilen yazarlarından biriydi. Öykücü, romancı, şairdi. Sinemayla ilgilendi, yönetmenlik yaptı, 'Benim Sinemalarım' filmini çekti ve senaryosunu yazdı. 'Gecenin Öteki Yüzü'nde de süpervizörlük yapmıştı. Ömer Kavur'la 'Ah Güzel İstanbul'un senaryosunu yazdı" dedi.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.