Çatalhöyük Sergisi AKM'de

"Belleğin İzi: Neolitik Kent Çatalhöyük Sergisi" 7 Ocak’a kadar Atatürk Kültür Merkezi'nde görülebiliyor.

Çatalhöyük Sergisi AKM'de
Paylaş
  • Linkedin
  • Pinterest
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Reddit
A- A+ Paylaş

Anadolu Üniversitesi Çatalhöyük Neolitik Kenti ve Çatalhöyük Tanıtım ve Karşılama Merkezince hazırlanan “Belleğin İzi: Neolitik Kent Çatalhöyük” sergisi, AKM Galeri’de açıldı. Küratör Siret Uyanık ve Çatalhöyük Kazı Başkanı Doç. Dr. Ali Umut Türkcan tarafından hayata geçirilen sergide, 23 sanatçının Çatalhöyük kazı başkanlığının verdiği bilgilerden ilham alarak ürettiği resim, heykel, seramik, ahşap baskı, cam altı çalışması ve video enstalasyon alanlarında 40’a yakın eseri bulunuyor. 

Sergi açılışında konuşan kazı Başkanı Doç. Dr. Türkcan “Bundan 60 sene önce Çatalhöyük ilk kazıldığında dünya tarihinin en önemli arkeolojik keşiflerinden biriydi. Dünyanın en büyük kenti, ilk kenti, dünyanın ilk duvar resimleri, ilk inanç yapıları gibi dünyanın ilklerine sahip bir yer, ” dedi. Serginin küratörü Siret Uyanık ise Çatalhöyük’ü zengin sembollere sahip bir yaşam alanı olarak yorumladı ve sembollerin o dönemin yaşam tarzıyla ilgili ilginç verilere ışık tuttuğunun altını çizdi. Çatalhöyük’ün sanatçılara ilham kaynağı olduğunu ve bugünün yorumuyla geçmişle buluşan özgün eserler ortaya koyduğunu ifade etti.

Çatalhöyük'ün zengin geçmişine odaklanan sergide, Ayhan Yılmaz, Aykut Öz, Ayşe Sezer, Bünyamin Özgültekin, Cenk Mısırlıoğlu, Ekrem Kahraman, Elif Aydoğdu Ağatekin, Habip Aydoğdu, Halil Akdeniz, Hasan Kıran, Hasan Pekmezci, İlham Enveroğlu, Mehmet Ali Doğan, Meliha Yılmaz, Mutlu Başkaya, Mutluhan Taş, Nadire Şule Atılgan, Onur Hastürk, Rıdvan Coşkun, Ruşen Polat, Serap Ünal, Siret Uyanık ve Tuba Merdeşe’nin eserleri yer alıyor. 

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.