Bodrum Şehir Tiyatrosunda 5 oyuncu işten çıkarıldı

Bodrum Şehir Tiyatrosunda 'Limonata' oyununu çıkaran ekipten 5 kişinin istifaya zorlandığı ve kurumla ilişiklerinin kesildiği belirtildi.

Bodrum Şehir Tiyatrosunda 5 oyuncu işten çıkarıldı
Paylaş
  • Linkedin
  • Pinterest
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Reddit
A- A+ Paylaş

Genel Sanat Yönetmenliği’ni Filiz Çevik’in yaptığı Bodrum Şehir Tiyatroları,  Levent Tülek’in yazdığı, Ali Şahin’in ise yönettiği yeni sezon oyunu ‘Limonata’ üç kez kapalı gişe oynamasının ardından repertuvardan kaldırıldı. Daha sonra Bodrum Şehir Tiyatroları, aynı oyunun ekibinden beş kişinin işine son verdi. Ali Şahin, Duygu Şen Benveniste, Barış Hayta, Yerkan Kahraman ve Sinem Kurt işine son verilen isimler arasında. 

Görevine son verilen sanatçılardan Duygu Şen Benveniste,  istifaya zorlandıklarını ardından da hiçbir gerekçe gösterilmeden işten çıkarıldığını, “Biz tiyatro eğitimi almış ve senelerdir tiyatro yapan bir ekibiz. Belediyeden destek almadan bu oyunu çıkardık. Ardından bize çok komik bir para verdiler. Belediye Başkanı dahil olmak üzere oyun övgüler aldı. Tiyatronun iyileştirilmesi adına belediye başkanı ile toplantı yaptık. Genel Sanat Yönetmeni Filiz Çevik, bize “tiyatronun askeri disiplinle yönetileceğini” söyledi. Biz iki arkadaş ‘istifa ediyoruz’ dedik ve salondan çıktık. Ertesi gün istifaya zorlandığımızı belirttik. Yazılı bir istifada bulunmadığımız için avukatla görüştüğümüzde bunun geçerli olmadığını öğrendik. Ertesi gün işimizin başına gittik fakat bize bildirilmeden teknik sebepler gerekçe gösterilerek oyunumuzu kaldırdılar. Bizi kovdurabilmek için her şey yapıldı,” diyerek anlattı. 

Olayla ilgili konuşan oyuncu Barış Hayta ise, “Beni en çok rahatsız eden şey bir tiyatro ahlakı neye yetmiyor da askeri disipline ihtiyaç duyuyorsunuz? Tiyatro disiplininin ne kadarını uyguladınız da böyle bir yönteme gidiyorsunuz? Her zaman sanata ve sanatçıya destek verilmesi gerektiğini söyleyen başkanımız kurumla ilgili sıkıntılarımız var dediğimizde bize sorunun kendisini çözüm olarak gösteriyor. Ben ne dersem o gibi bir zihniyetle bir sanat kurumu yönetilebilir mi?” dedi.

Haberde Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras'ın  ise   “Ben yaptığımız toplantıda onlara 'Arkadaşlar ben Filiz Hoca ile çalışacağım. Kendisi çok değerli bir hoca. Eğer kendisiyle çalışmak istemeyen varsa lütfen şimdi kendisini ifade etsin’ dedim. İki tanesi istifa etti, diğerleri de peşinden kalktı. Ardından oyunu oynayamayacağımıza dair bir duyuru yaptırdım. ‘İstifa edenlerin istifalarını alın, diğerlerinin de ilişiğini kesin’ dedim. Bu iş çocuk oyuncağı değil, Biz bu işe ciddi bir emek harcıyoruz. Bu harekete karşı kayıtsız kalamazdım. Böyle bir olay yaşansın istemezdim ama bu şekilde gelişti,” şeklinde ifadeleri yer alıyor.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.